Od dwóch lat Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Tyczynie wypożycza czytelnikom niedowidzącym i niewidomym urządzenie umożliwiające odtwarzanie audiobooków. W związku z pojawiającymi pytaniami o kolejny czytak, złożyliśmy wniosek o użyczenie drugiego urządzenia. Początkiem stycznia biblioteka przystąpiła do projektu pod nazwą „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku – edycja 2024” realizowanego przez warszawskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca. Projekt uzyskał dofinansowanie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka otrzymała drugi egzemplarz cyfrowego odtwarzacza audiobooków z dostępem do ciągle powiększanego katalogu nagrań książek. Czytak 4 to małe urządzenie, przypominające telefon komórkowy, przystosowane do obsługi przez osoby słabowidzące i niewidome; jest także przyjazne dla seniorów oraz tych, którym stan zdrowia nie pozwala na czytanie książek drukowanych.
Odtwarzacz jest prosty w obsłudze. Czytelnik może skorzystać z Instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Czytak ma wbudowany głośnik oraz gniazdo do podłączenia słuchawek. Urządzenie umożliwia m.in. zatrzymanie odtwarzania książki w dowolnym miejscu. Czytak pełni także funkcje dyktafonu (czytelnik może np. nagrywać notatki do fragmentów wysłuchanych książek) i mówiącego zegarka.
Czytak wraz z wybranymi tytułami książek (z udostępnionego przez Stowarzyszenie katalogu) mogą wypożyczyć osoby niedowidzące, niewidome oraz niepełnosprawne, które nie mogą czytać tekstu drukowanego. Wśród pozycji książkowych w wersji mówionej znajduje się nie tylko klasyka literatury, ale także literatura najnowsza (książki autorów polskich i zagranicznych) oraz dla dzieci i młodzieży. Katalog książek mówionych, które można odtworzyć na Czytaku, jest dostępny w MiGBP w Tyczynie.
Zapraszamy osoby z dysfunkcją wzroku, które chciałby zostać czytelnikami naszej biblioteki i wypożyczyć Czytaka, do kontaktu pod nr. tel. 17 22-19-410 lub poprzeze-mail: biblioteka@tyczyn-biblioteka.pl.
Stowarzyszenie Larix powstało ponad 20 lat temu i zaangażowało się w promocję czytelnictwa na poziomie cyfrowym wśród osób niewidomych poprzez nagrywanie i udostępnianie książek osobom z dysfunkcją wzroku. Nagrania wydawnictw drukowanych są przekazywane do bibliotek publicznych na terenie Polski. Od ponad 10 lat Stowarzyszenie użycza bibliotekom także urządzenia tzw. czytaki, które zwiększają dostęp osób niewidomych i słabowidzących do audiobooków, czyli książek mówionych. Obecnie księgozbiór audiobooków liczy ponad 3 i 8 tysiąca książek.