7 grudnia 2017 r. w Saloniku Literackim przy tyczyńskiej bibliotece odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK. Do dyskusji wybrałyśmy książkę Marka Boruckiego pt. „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”. Autor poświęcił swoje wydawnictwo 39 wybitnym Polakom, którzy wiele osiągnęli w dziedzinie nauki, literatury, sztuki czy muzyki, jednak współcześnie niewielu wie, niewielu pamięta o ich istnieniu. Przyczyną takiego stanu rzeczy często jest nasza trudna powojenna historia.
Nie sposób zapamiętać życiorysy wszystkich osób, niemniej jednak podczas spotkania każda klubowiczka podzieliła się spostrzeżeniami o tych postaciach, które najbardziej utkwiły jej w pamięci.
Los życia rzucił tych Zapomnianych we wszystkie strony świata. Wiele osiągnęli, ale i też wiele wycierpieli. Tym, co łączy wszystkich, jest jedno: patriotyzm i umiłowanie prawdy. Mimo wielu osiągnięć wszyscy ci, o których mowa w książce Boruckiego, nie zapomnieli, skąd pochodzą i jakie są ich korzenie. Lektura życiorysów Zapomnianych utwierdziła nas w przekonaniu, że ciężka, uczciwa praca i nierezygnowanie z marzeń oraz pomnażanie talentów dają wiele satysfakcji, a w wielu przypadkach – także umożliwiają zarabianie pieniędzy. Wśród tych osób są również i takie, które „skazały się” na zapomnienie życiem zgodnym z własnym sumieniem.
Lektura tej książki może napawać dumą, że wśród nas żyli ludzie, którzy wiele osiągnęli, a z wielu wynalazków polskich naukowców korzystamy do dziś, nie zdając sobie nawet z tego sprawy – i choćby z tego względu powinniśmy o nich pamiętać.