2016

Ewa Barańska: „Powrót Julii”

Czytelnicy, którzy 22 lutego br. odwiedzili Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Tyczynie w godzinach przedpołudniowych, mogli usłyszeć burzliwą dyskusję, jaka miała miejsce w Saloniku Literackim. W czteroosobowym gronie członkiń DKK żywo rozmawiałyśmy o książce Ewy Barańskiej pt. „Powrót Julii” – drugiej części powieści o losach Julii i Wiktora. Temat transplantologii wzbudził w nas chęć podzielenia się własnymi refleksjami na temat przeszczepów. Wbrew pozorom powieść E. Barańskiej to książka nie tylko o chorej nastolatce. Autorka poruszyła tu wiele innych kwestii, które wzbudziły nasze zainteresowanie: bezdomność (zawiniona czy nie?), przekupstwo, granice rodzicielskiej troski, która niepostrzeżenie może się przerodzić w kontrolę, problem porzucania zwierząt w okresie wakacyjnym, a także ochrony danych osobowych w sytuacjach zagrożenia życia. Obok refleksji nad stanem wegetatywnym człowieka (który w niektórych przypadkach umożliwia pobranie narządów do przeszczepu), pojawiły się uwagi na temat śmierci klinicznej. Zastanawiałyśmy się wspólnie, co to znaczy godna śmierć. Przywołałyśmy postać Jana Pawła II, którego ostatnie chwile życia tak poruszyły całym światem.

A oto cytaty, które zapadły nam w pamięć: „Wobec śmierci wszyscy są debiutantami. I ten, kto odchodzi, i ci, co zostają” oraz „Nie ma bohaterów wobec dializ”.

Ktoś powie: „niewinna” powieść dla młodzieży, choć z ważnym wątkiem chorej, młodej kobiety, a tyle refleksji i myśli wzbudziła w członkiniach DKK. Autor każdej książki „daje” czytelnikowi słowa, obrazy, a od nas samych zależy, jakie nadamy im barwy.

Ewa Barańska 1
Ewa Barańska 1

Zobacz także:

Scroll to Top