Strona główna » O Bibliotece
MiGBP w Tyczynie
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Tyczynie (MiGBP) jest samorządową instytucją kultury, jej organizatorem jest Gmina Tyczyn.
Struktura organizacyjna MiGBP w Tyczynie obejmuje, oprócz placówki macierzystej (Wypożyczalnia dla dorosłych, Oddział dla dzieci), Filie w: Borku Starym, Hermanowej i Kielnarowej. Biblioteka działa w obrębie krajowej sieci bibliotecznej. Obowiązkiem Organizatora jest zapewnienie Bibliotece sprzyjających warunków do rozwoju i prowadzenia działalności bibliotecznej.
Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury.
Do szczegółowego zakresu działalności Biblioteki należy:
- Gromadzenie, opracowanie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
- Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domów oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych.
- Organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych osobom niepełnosprawnym.
- Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej.
- Popularyzacja książki i czytelnictwa.
- Współdziałanie z bibliotekami, instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami, towarzystwami w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.
- Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.
Biblioteka może podejmować również inne działania wynikające z potrzeb środowiska.
Na czele Biblioteki stoi Dyrektor, który kieruje jej działalnością, reprezentuje ją na zewnątrz i jest za nią odpowiedzialny. Dyrektor biblioteki podlega bezpośrednio Burmistrzowi Tyczyna.
Wspieranie rozwoju społeczeństwa, rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb edukacyjnych, kulturalnych i informatycznych lokalnej społeczności, a także zapewnienie profesjonalnego poziomu swych usług i ich popularyzacja. Promowanie kultury i tradycji regionu, ułatwiające mieszkańcom identyfikację z „małą ojczyzną”.
Biblioteka otwarta dla mieszkańców, będąca miejscem promocji kultury i czytelnictwa, odpowiadająca na potrzeby użytkowników, z dostępem do nowoczesnych źródeł informacji, szanująca przeszłość i kreująca przyszłość.