2021

O wartości biblioterapii

16 czerwca br. w Saloniku Literackim gościliśmy Wandę Matras-Mastaler, która poprowadziła warsztaty biblioterapeutyczne. Duże doświadczenie, wiedza i umiejętność jej przekazania sprawiły, że podczas prelekcji uczestnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali dr Mastalerz  i obejrzeli bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Prelegentka przekazała uczestniczkom wiele cennych informacji z zakresu biblioterapii, podzieliła się swoimi pomysłami na inspirujące spotkania z książką oraz opowiedziała o akcji pt. Książki na receptę z receptą na życie, której jest propagatorką.

Wanda Matras-Mastalerz – prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwesytetów Trzeciego Wieku.

Warsztaty były częścią projektu pt. W poszukiwaniu literackich drogowskazów, realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki. Projekt dofinansowano ze środków MInistra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zobacz także:

Scroll to Top