2017

Narodowe Czytanie 2017

W sobotę 2 września br. w wielu miastach w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Akcja organizowana jest z inicjatywy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od  roku 2012. Kolejne jej edycje cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczy ciągle rosnąca  liczba uczestników. Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby instytucji i osób do wspólnego czytania ważnych dzieł z literatury polskiej. O tym, jakie dzieło będzie czytane, decyduje konkurs. W tym roku internauci  wybrali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Strofy tego wybitnego dramatu zabrzmiały w wielu miastach Polski, a także w 21 krajach na całym świecie.

Narodowe Czytanie to akcja, która także w Tyczynie znalazła zwolenników.  Każdego roku na początku sierpnia nasza biblioteka zgłasza swój udział na stronie Prezydenta RP. Swoją pomoc zawsze chętnie oferują też władze samorządowe, instytucje kultury, dyrekcje szkół i nauczyciele. Do tej pory wspólnie czytaliśmy : „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Zemstę” A. Fredry,  „Trylogię” H. Sienkiewicza. A jak było w tym roku?

Na Narodowe Czytanie tyczyńska  biblioteka zaprosiła mieszkańców nieco później, bo dopiero 5 września.  Końcem sierpnia w organizację akcji  włączyły się także klasy gimnazjalne Szkoły Podstawowej w Tyczynie. Bardzo nas to ucieszyło, bo im jest więcej współorganizatorów, tym program jest ciekawszy i bardziej różnorodny.

Podczas spotkania w nastrój „Wesela” wprowadziła nas  scenografia, wystawa oraz specjalnie przygotowana na spotkanie  prezentacja multimedialna poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Odczytany przez dyr M-GOK Zofię Matys fragment  „Wesela” mówiący o scenerii, w jakiej dzieje się akcja dramatu, miał zwrócić uwagę obecnych na to, jak przenikliwym obserwatorem był autor.  Wybrane fragmenty ,,Wesela” S. Wyspiańskiego czytali uczniowie klas gimnazjalnych i chętni goście. Dzięki recytacjom lektorów przypomnieliśmy sobie przenikliwe diagnozy „Wesela” dotyczące losów Rzeczypospolitej. Oprawę stanowiły przyśpiewki w wykonaniu naszych zespołów ludowych (niestety tylko w formie CD).  Nad całością spotkania czuwały dyrektor biblioteki Alicja Kustra i nauczyciel j. polskiego Bogumiła Dziepak.

Dziękujemy  Dyrekcji  Szkoły Podstawowej w Tyczynie za włączenie się w tegoroczną edycję akcji  Narodowego Czytania. Szczególne podziękowania za przygotowanie uczniów kieruję do pań uczących j. polskiego: Bogumiły Dziepak i Jolanty MroczkiLektorom-uczniom klas gimnazjalnych dziękujemy za recytacje,  a gościom za liczne przybycie. 

Zobacz także:

Scroll to Top